СВЕТСКИ ДАН КЊИГЕ И АУТОРСКИХ ПРАВА: Књига и стваралаштво машина

Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ позива вас да поводом Светског дана књиге и ауторских права 23. априла од 10 часова у сали на првом спрату Библиотеке присуствујете програму „Књига и стваралаштво машина: од компјутерске поезије сигнализма до робота новинара и машинске хаику поезије“.

Књига и стваралаштво машина: од компјутерске поезије сигнализма до робота новинара и машинске хаику поезије

 

Поздравна реч

проф. др Александар Јерков

управник Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“

 

Хаику поезија и машине аутори

проф. др Љиљана Марковић

Филолошки факултет

Хаику поезију чита

Тацуја Хирано


Претече: компјутерска поезија сигнализма

проф. др Миливоје Павловић

Факултет за културу и медије

 

Ауторска права и стваралаштво машина

Светлана Јовановић

Факултет организационих наука

 

Роботи новинари

Тамара Вученовић

Филолошки факултет, Радио Београд, РТС

 

 

У последњих годину дана текстови чији су аутори машине постали су доступни у обиму и квалитету који је до недавно био незамислив, а динамика тренда развоја ове области чини је веома важном темом за разматрања књиге и текстуалности данас. Високо структуриране текстове, које генeрише софтвер на основу нумеричких података и текстуалних форми које су креирали метаписци, данас је готово немогуће разликовати од текстова које креирају људи. Масовност и комерцијална доступност ових машински генерисаних текстова у области новинарства чини тему ауторства машина важном за област информисања, али и економије пошто отвара питање вредности вештина и знања, а тиме и ефективности на тржишту рада људи новинара. Лакоћа креирања машина – ботова, који на основу доступних корпуса текстова креирају хаику поезију, указује на потребу преиспитивања многих аспеката креативности у светлу могућности широке примене информационих и комуникационих технологија у области аутоматизације интелектуалних послова. 


Најзад, ауторство машина које је данас реалност отвара питања у многим сферама које нису директно везане за књигу и текстуалност, али су важни елементи њиховог окружења. Ауторска права на текстове које су креирале машине и питања плагијаризма и етике морају се убрзано разматрати нарочито имајући у виду могућности ауторства тимова састављених од људи и машина. Претече модерних трендова машинског ауторства испољене у виду експеримената са компјутерском поезијом у оквиру покрета сигнализма имају изузетан значај у контексту позиционирања културног и научног наслеђа Србије у односу на савремене тенденције развоја књиге и текстуалности.