ОКРУГЛИ СТО: Димитрије Митриновић и ново доба

Поводом 60 година од смрти Димитрија Митриновића (1887-1953) Универзитетска библиотека „Светозар Марковић" била је домаћин Међународног округлог стола „Димитрије Митриновић и ново доба" 10. децембра 2013.

Поводом 60 година од смрти Димитрија Митриновића (1887-1953), филозофа, авангардног песника, књижевног критичара, визионара Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ била је домаћин  Међународног  округлог  стола „Димитрије Митриновић и Ново доба“ 10. децембра 2013. у 10 часова.

Учесници:

Предраг Палавестра (САНУ)
Уводна реч

Margaret Shillan (The Mitrinović Foundation, UK)
Recent Developments of the Mitrinović Foundation in England

Jurij Stojanov (SOAS, University of London)
Mitrinović and the Phenomenon of Cultural and Esoteric Polymathy in Inter-war South-East Europe

Душан Пајин (Универзитет уметности, Београд)
Шта чинити? Актуелност Митриновићевих идеја

Слободан Г. Марковић (Факултет политичких наука, Београд)
Утицај гностицизма, окултног и психоанализе на политичку философију Димитрија Митриновића

Светлана Стојчева (Универзитет Св. Климент Охридски, Софија)
Митриновић, Рајнов, Рерих

Слађана Миленковић (Висока школа струковних студија, Сремска Митровица)
Проблеми рецепције књижевног дела Димитрија Митриновића

Василије Милновић (независни истраживач)
Естетске контемплације Димитрија Митриновића или: о једној алтернативној глобализацији

Александар Јерков (Филолошки факултет, Универзитетска библиотека "Светозар Марковић", Београд)
Чамотиња пре и после Митриновића. Поетика модернизма од Диса до Дединца

Немања Радуловић (Филолошки факултет, Београд)
Сексуални мистицизам Димитрија Митриновића

На пратећој изложби овом приликом изложене су оне књиге из Митриновићевог легата  (ПБ19)  које, обзиром на њен обим (2206 наслова) и разноврсност области у којима су се кретала његова интересовања,  до данас нису биле на овај начин представљене. Реч је о старим и ретким издањима књига из области индологије и езотеризма, као и приручника, граматика и књига са старим текстовима на оријенталним језицима.

Организатор: Немања Радуловић, Филолошки факултет у Београду.

Аутори изложбе: Немања Радуловић, Драгана Михаиловић и Гордана Лазаревић, Универзитетска библиотека "Светозар Марковић" у Београду.

13 - 12 - 2013