Adam Sofronijević i Predrag Đukić najbolji bibliotekari Beograda 2012. godine

Nagrada "Marija Ilić Agapova" se svake godine 11. januara tradicionalno dodeljuje najboljem bibliotekaru grada Beograda. Po oceni žirija Biblioteke grada Beograda ove godine nagradu su ravnopravno zaslužili Adam Sofronijević, rukovodilac Odeljenja za razvoj i održavanje bibliotečkog sistema, digitalizaciju fondova i kulturnu delatnost Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković" i Predrag Đukić, pomoćnik direktora za bibliotečku delatnost Biblioteke grada Beograda.

Na svečanosti povodom Dana Biblioteke grada, 11. januara 2013. godine Sofronijeviću i Đukiću visoko priznanje uručila je direktorka Biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov.

U obrazloženju odluke ističe se da ono što kvalifikuje Adama Sofronijevića za nagradu ''Marija Ilić Agapova'' je inovativnost tema i internacionalni karakter učesnika i saradnika koje je okupio, zahvaljujući čemu su bibliotekari u Beogradu prethodnih godina bili u prilici da ravnopravno sa kolegama iz celog sveta prate najnovije teme važne za struku i da uživo upoznaju mnoge vodeće ličnosti savremenog bibliotekarstva. Adam je svojim aktivnostima ''doveo'' svetsko bibliotekarstvo u Beograd, a srpsko bibloitekarstvo na najbolji način prezentovao na relevantnim mestima u svetu.

Od mnogobrojnih relacija sa međunarodnim bibliotečkim institucijama i pojedincima koje je realizovao Adam Sofronijević izdvaja se trajna saradnja sa Evropskim udruženjem visokoškolskih biblioteka LIBER. Adam Sofronijević je prvi i za sada jedini bibliotekar sa prostora Jugoistočne Evrope koji je već drugu godinu za redom član programskog komiteta godišnje Liber konferencije, najprestižnije bibliotečke konferencije u oblasti akademskih biblioteka u Evropi.

U bogatoj bibliografiji Adama Sofronijevića koja broji više od 50 odrednica, pored radova objavljenih u međunarodnim časopisima, uključujući i časopis sa SCI liste, kao i poglavlja u monografskim publikacijama štampanim u zemljama razlčitim kao što su Turska i SAD, posebno se izdvajaju po broju i značaju radovi prezentovani na međunarodnim konferencijama.

Adam Sofronijević je inženjer računarske tehnike diplomiranjem na Višoj elektrotehničkoj školi u Beogradu i diplomirani inženjer oragnizacionih nauka, smer menadžment, diplomiranjem na Fakultetu organiziacionih nauka Univerziteta u Beogradu, a odbranom master radova iz obalsti bibliotečkog biznis modela i primene koncepta Preduzeće 2.0 u biblioteci stekao je titule diplomirani bibliotekar-informatičar – master na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i diplomirani inženjer menadžmenta – master na Fakultetu organiziacionih nauka Univerziteta u Beogradu. Trenutno je kandidat za titulu doktora nauka na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Obrazloženje žirija za dodelu nagrade Marija Ilić Agapova

Obraćanje Adama Sofronijevića na dodeli nagrade Marija Ilić Agapova