IZLOŽBA: Kamen u arhitekturi i umetnosti

U Umetničkom centru Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ će od 07. 02. do 03. 03. biti predstavljeni mozaici, skulpture i arhitektonski projekti stvaralaca iz Srbije, Hrvatske i Makedonije nagrađeni na prvoj međunarodnoj izložbi „Kamen u arhitekturi i umetnosti“ u Kragujevcu od 15. – 18. 03. 2012. u organizaciji udruženja Kamen Srbije i Kamena kolonija i radovi umetnika po pozivu.

U galeriji

Umetničkog centra Univerzitetske biblioteke Svetozar Marković

će od 07. 02.  do 11. 03. 2013. godine biti otvorena izložba

Kamen u arhitekturi i umetnosti

Izložbu su otvorili profesor Vladan Martinović, Predrag Todorović i dr Srđan Belij, državni sekretar pri Ministarstvu prirodnih resursa.

Svoje radove predstavljaju: profesori vajarstva Vukašin Milović i Vladan Martinović, profesor mozaika Nebojša Jocić,  docent FPU na mozaiku Dragan Popović, Predrag Todorović, Borislav Nježić, Ivan Pavić, Snežana Bekrić, Mirjana Garčević, Bisenija Tereščenko, Aleksandar Stanojev, Ljiljana Rivić, Andijana Danilović, Aleksandra Bogoeska, Danijela Rupić, Marković Vesna, Petar Đurić, Slobodanka Bačević, Bojan Krstić, Nikola Matović, Ivan Jeremić, Milorad Panić, Tamara Hodžić, Miloš Komad, Nataša Dimitrijević, Danilo Marinković, Tijana Gogić, Suzana Maksimović, Ivana Prokopović, Aleksandar Vuković, Dušan Živković.

Rukotvoreni kamen je prvi i najstariji sačuvani deo prirode u kom je otisnut ljudski duh. U kamenu se čuvaju prvi zapisi sa početka istorije Zemlje. Kamen je svedok dijaloga čoveka i prirode i kao takav ostaje inspiracija do današnjeg dana. On je oruđe, oružje, stanište i sklonište. Kamena iskra je čoveku podarila vatru koja rasplamsava stvaralačku kreativnost. Stvaralačka baština, daleke i bliske prošlosti, naše i okolnih zemalja, koje takođe imaju slično nasleđe, dala je podsticaj umetnicima da neguju istu privrženost u oživljavanju interesa i nastavljanju duge tradicije ove tehnike.

Jasno se uočava ona dragocena posebnost svakog autora koja daje karakter izrazite individualnosti. U rasponu od skoro realističke figuracije, preko niza asocijativnih rešenja do apstrakcije, često raskošne kolorističke harmonije sledbenici tradicionalne likovne veštine dali su značajne umetničke rezultate. Ostvarenja deluju optimistički i predstavljaju svojstvenu odbranu tradicionalnih likovnih obrazaca.

Na ovoj izoložbi predstavljeni su različiti umetnički izrazi koji kroz svoju kreaciju povezuju nasleđe sa savremenim pristupom u razmišljanju i obradi kamena kroz generacije.

Mirjana Knežević

Na prvoj međunarodnoj izložbi KAMEN U ARHITEKTURI I UMETNOSTI“ Kragujevac 2012. godine, žiri u sastavu: dr Garčević Milun, mr Lazović Miroslav, dr Martinović Vladan, Đajić Zoran, i dr Čpajak Goran dodelio je nagrade sledećim autorima:

Prvu nagradu za mozaik dobio je Dragan Popović, a drugu dele Ivan Pavić i Mirjana Garčević.

Prvu nagradu za skulpturu osvojio je Bojan Krstić, a drugu Nikola Matović.

Isti žiri je u okviru kolonije „Kamen u arhitekturi i umetnosti“ prvu nagradu za mozaik dodelio Aleksandru Stanojevu, a drugu Andrijani-Jani Danilović.

Za skulpturu u kamenu nastalu na ovoj koloniji prvu nagradu osvojio je Predrag Milačić.

U kategoriji arhitektonskih projekata za najuspešnije rešenje primene kamena u urbanom prostoru proglašeni su „Basamaci u poslovnom prostoru RM Dedinje u Beogradu“ autora Olivere Stanković i Dragana Stevanovića - Studio S.

19 - 02 - 2013