IZLOŽBA: Knjige iz regiona

U Univerzitetskoj biblioteci u toku letnjih meseci postavljena je izložba Knjige iz regiona 2011-2013 na kojoj su predstavljene knjige iz Bosne i Hercegovine, Bugarske, Mađarske, Makedonije, Rumunije, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore nabavljene u protekle dve i po godine.

Univerzitetska biblioteka «Svetozar Marković» nastojala je da očuva i unapredi saradnju sa srodnim institucijama u regionu bez obzira na geopolitičke promene u poslednje dve decenije. Njeni napori u tom pogledu bili su omeđeni pre svega potpunim nedostatkom sredstava za fond za razmenu, zbog čega je izostala kvalitetna ponuda reprezentativnih naslova tekuće izdavačke produkcije. Osim toga, na globalnom planu, došlo je do zamiranja razmene kao vida nabavke publikacija, i većina biblioteka koja se rešila da očuva svoje programe razmene to je učinila zbog tradicionalne kulturne saradnje, i pored primamljive jednostavnosti kupovine preko interneta. U celom regionu ekonomska kriza i politička nestabilnost uticale su na redukovano finansiranje svih onih delatnosti koje nemaju za rezultat direktan profitni ili politički efekat. Tiho su se gasile cele ustanove ili neki njihovi delovi koji nisu uspeli da taj efekat proizvedu, a ovaj proces nije mogao zaobići ni bibliotečku delatnost.

Pokazalo se, međutim, da u bibliotečkoj struci vlada kolegijalnost iznad politike i da se neke veze i neki modeli saradnje mogu satkati i u ovom krajnje nepovoljnom okruženju. Broj knjiga koji pristiže u Univerzitetsku biblioteku iz regiona varira iz godine u godinu u zavisnosti od različitih faktora, ali kanali komunikacije sa većinom starih partnera funkcionišu, a pojavljuju se i novi.  Dragoceni su i pokloni koje primamo od izdavača, institucija i pojedinaca koji nam omogućavaju da fond popunimo publikacijama koje na drugi način ne bismo mogli da nabavimo. Do sada su, međutim, praktično potpuno izostale donacije kapitalnih izdanja finansiranih od strane svake pojedinačne države koje bi na pravi način promovisale njihovu vrhunsku kulturnu i naučnu delatnost. To isto važi i za naše programe razmene, budući da i naša država propušta priliku da preko biblioteka koje su sačuvale dragocene veze u regionu na sličan način plasira najvrednije što naša zemlja ima da ponudi u oblasti književnosti, nauke i umetnosti.

Na izložbi su prikazane monografske publikacije iz Crne Gore, Makedonije, Bugarske, Rumunije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Mađarske, nabavljene tokom perioda od 2011 do danas. Pošto Univerzitetska biblioteka ne raspolaže nikakvim sredstvima za nabavku knjiga, među izloženim publikacijama nema nijedne kupljene, već su sve dobijene na poklon ili putem razmene. Od oko devet stotina pristiglih publikacija, za ovu priliku je izloženo trećina izabranih koje reprezentuju kvantitet i kvalitet koji je moguće dostići u aktuelnim, krajnje nepovoljnim okolnostima.