IZLOŽBA: Herta Miler - Začarani krug reči

Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ i Goethe-Institut u Beogradu imaju čast da vas pozovu da od 20. septembra do 11. oktobra 2013. posetite putujuću izložbu „Herta Miler: Začarani krug reči“.

„Put od deteta koje čuva krave na livadi, do gradske skupštine ovde, u Stokholmu, potpuno je bizaran. Kao mnogo puta do sada, i ovde stojim poresebe same. “

Ovim rečima je Herta Miler 10. decembra 2009. godine započela govor na prijemu za Nobelovu nagradu.

Kroz izložbu „Herta Miler: Začarani krug reči“ Goethe-Institut, u saradnji sa Univerzitetskom bibliotekom, predstavlja ilustraciju života idela rumunsko-nemačke spisateljice i dobitnice Nobelove nagrade za književnost. Izložba prati trag ove spisateljice počev od njenog detinjstva u rumunskom Banatu, sve do dodele Nobelove nagrade za književnost.

Prikazani su dokumenti i fotografije iz porodičnog vlasništva Herte Miler. Ona u intervjuima za televiziju govori o vremenu koje je provela u Rumuniji i Nemačkoj, o svom odlasku, o pisanju - i o tome šta je pokreće. Govoriće i njeni saputnici poput autora „Akcijske grupe Banat“, a izvodi iz akata Sekuritatee svedoče o rigoroznom i neprijateljskom političkom sistemu. Kolaži Herte Miler, koji su nastali krajem osamdesetih godina, pokazuju jednu potpuno nepoznatu stranu njenog stvaranja.

Ova putujuća izložba je skraćena i prerađena verzija izložbe „Hladni ukras života“, koja je koncipirana za Literaturhaus u Minhenu i kasnije izlagana na različitim mestima u Nemačkoj i inostranstvu. Kuratori obe izložbe su Luc Ditrih i Ernerst Vihner, jedni od najpriznatijih poznavalaca Herte Miler.

Na otvaranju izložbe govorili su prof. dr Aleksandar Jerkov, upravnik Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ i dr Matijas Miler Viferig, direktor Goethe-Instituta u Beogradu.

Koncept izložbe osmislili: Ernest Vihner, Luc Ditrih

Izvođenje i produkcija: Uno due, Florijan Venc, Konstanca Puglizi

Trajanje izložbe:

20.09  - 11.10.2013.

Radno vreme Biblioteke:

Radnim danima od 08:00 do 20:00 časova

Subotom od 08:00 do 14:00 časova

Herta Miler u fondu Univerzitetske biblioteke:

E-Katalog E-Katalog E-Katalog E-Katalog

Tekst Herte Miler Tekst o Herti Miler Tekst o Herti Miler Iz fonda Biblioteke