Овај вебсајт представља архиву старог вебсајта Универзитетске библиотеке који је био у функцији до 2013. године и од тада се не ажурира. Молимо Вас да посетите вебсајт unilib.rs на ком можете пронаћи актуелне информације и изворе. Хвала!
You are visiting an archived website of the University Library in Belgrade that was functional up until 2013 and is not being updated since. Please visit unilib.rs for current information and resources. Thank you!
Novi bibliotečki servisi na univerzitetima Zapadnog Balkana (Tempus)

Veb: www.westbulnet.com

Status: U toku

Trajanje: 2009-2012

Cilj

Projekt je namenjen tehnološkom osavremenjavanju, funkcionalnoj integraciji i institucionalnom širenju akademskih bibliotečkih sistema u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.

Regionalni partneri

• Univerzitet u Beogradu
  • Univerzitet u Nišu
  • Univerzitet u Kragujevcu
  • Univerzitet u Sarajevu
  • Univerzitet u Tuzli
  • Univerzitet Crne Gore

EU partneri

• Univerzitet u Beču
  • Midlseks Univerzitet u Londonu
  • Univerzitet u Mariboru

Opis aktivnosti

Projekat treba da omogući:

• Instaliranje novih servera u čvorišta bibliotečke mreže;
  • Uključivanja preostalih fakultetskih biblioteka u bibliotečko-informacioni sistem univerziteta
  • Implementaciju novih bibliotečkih servisa sa kojima će fakultetske biblioteke zaokružiti sve servise ILS
  • Uspostavljanje web portala univerzitetskih kurikuluma koji sadrže popise obavezne literature, nastavne građe i građe sa predavanja, povezani sa repozitorijumima i OPAC-om
  • Uspostavljanje sistema za arhiviranje i korišćenje digitalnih univerzitetskih dokumenata i njegovo povezivanje sa bibliotečko-informacionim sistemom i informacionim sistemom naučnog rada

Projekt treba da omogući univerzitetima, predlagačima projekta, da prvi u regiji ostvare celovitu automatizaciju bibliotečko-informacionog sistem kojom će omogućiti studemtima, nastavnicima i ostalim korisnicima akademskih biblioteka efikasno korišćenje i razmenu kako konvencionalne, tako i elektronske bibliotečke građe. Velik značaj projekta predstavlja i izbor regionalne mreže kao osnovnog tehnološkog i organizacionog modela bibliotečkog sistema. Regionalna mreža obezbeđuje neposredan protok naučnih informacija i dokumenata u regiji, a time i efikasnu obrazovnu, profesionalnu i kulturnu među univerzitetsku saradnju u regiji.

Među prednosti ovog projekta treba istaći i njegovu nameru da postojeće i nove funkcionalnosti integriše u celoviti sistem. Namera je projekta da repozitorije i servise za upravljanje i korišćenje repozitorija povežu preko metapodataka sa ILS i bibliografijama naučnih radnika u E-CRIS sistemima. Na drugoj strani sistem za pretraživanje repozitorija treba da funkcionise kao opšti pretraživač distribuiranih repozitorija za sve korisnike akademskih bibliotečko-informacionih sistema.

E-pošta: Bogoljub Mazić, Adam Sofronijević
Telefon: 3370 514, 3370 160