TRIBINA Creative Commons - Kreativnost i društvo znanja

U četvrtak, 12. decembra 2013. godine, od 17.30, u saradnji Vikimedije Srbije i Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković" u holu Biblioteke, na I spratu, Bulevar kralja Aleksandra 71, održana je tribina: CREATIVE COMMONS – KREATIVNOST I DRUŠTVO ZNANjA.

Fokus tribine bio je predstavljanje otvorenih međunarodnih pravnih standarda – Creative Commons licenci i značaja ove javne i besplatne standardizacije u procesu unapređenja transparentnosti, promocije i protoka kreativnih sadržaja u savremenom svetu, i pokretanje rasprave o intelektualnoj svojini i otvorenim oblicima intelektualne interakcije u digitalnim uslovima.

AGENDA

Pozdravna reč

17.30-17.40 CREATIVE COMMONS – AUTORSTVO, KREATIVNOST, INVENTIVNOST
Nevenka Antić
, Creative Commons Serbia, Vikimedija Srbije

17.40-17.50 OBAVEZNI OTVORENI PRISTUP OBJAVLjENIM RADOVIMA I CC LICENCE
dr Stela Filipi Matutinović, Tatjana Brzulović Stanisavljević
, Univerzitetska biblioteka “Svetozar Marković”, Beograd

17.50-18.00 CREATIVE COMMONS LICENCE I E-TEZE UNIVERZITETA U BEOGRADU
Aleksandra Popović, Dragana Stolić
, Univerzitetska biblioteka  “Svetozar Marković”, Beograd

18.00-18.10 VIKIMEDIJA SRBIJE I UNIVERZITET U BEOGRADU U RAZVOJU SLOBODNOG ZNANjA
Đorđe Stakić
, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu, Vikimedija Srbije

18.10-18.20 1001 REČJU KROZ ARAPSKI JEZIK
Lina Aburas, Jovana Milošević
 (studenti), Filološki fakultet, Univerzitet u Beogradu, Vikimedija Srbije

pauza (18.20-18.30)

18.30-18.40 SKRAM U FOKUSU – FOKUS U SKRAMU: put do boljih proizvoda, efikasnijih procesa i zadovoljnijih ljudi
mr Jasmina Nikolić
, Filološki fakultet, Univerzitet u Beogradu

18.40-18.50 SLOBODNI SOFTVER U NAUČNOM ISTRAŽIVANjU
dr Vladimir Milovanović

P A N E L (18.50-19.50)

prof. dr Duško Vitas, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

doc. dr Miloš Bajčetić, Medicinski fakultet, Univerzitet u Beogradu

dr Viktor Cerovski, Institut za fiziku, Univerzitet u Beogradu

dr Vladimir Milovanović, Institute of Electrodynamics, Microwave and Circuit Engineering, Vienna University of Technology

mr Jasmina Nikolić, Filološki fakultet, Univerzitet u Beogradu

mr Vesna Opavsky (doktorand), Fakultet likovnih umetnosti, Univerzitet umetnosti u Beogradu

KOKTEL (19.50-20.30)

Nacionalne Creative Commons (CC) licence su, po pravilima međunarodnopravne CC procedure, međunarodno priznate 2007. godine, kada su zvanično postale sastavni deo sistema CC licenciranja. Na ovaj način, obezbeđeno je važenje nacionalnih licenci u celom svetu, a autorima i nosiocima prava iz Srbije, omogućeno besplatno licenciranje dela pod odgovarajućim unapred izabranim uslovima. Detaljnije informacije o projektu nalaze se na veb sajtu Creative Commons Srbije.

Vikimedija Srbije je nezavisno nevladino, nestranačko i neprofitno udruženje, osnovano na neodređeno vreme, radi razvoja slobodnog znanja. Udruženje je zvanični nacionalni partner Zadužbine Vikimedija i Creative Commons.